Dwie prezentacje

Dopiero w marszrutce do Zugdidi uświadomiłem sobie, że mamy wygłosić prezentacje o naszym projekcie po angielsku i to na uniwersytecie!. Zacząłem się bać. Po dwóch godzinach jazdy (gdy już przyzwyczaiłem się do przyszłego wydarzenia) dowiedziałem się, że nie na jednym tylko na dwóch uniwersytetach i nie w pokoju z 5 osobami (jak myślałem wcześniej) tylko w dość dużych aulach z grupami po około 150 osób!!!. Poczułem jak mój strach narasta i narasta, jak brakuje mi tchu. Myślałem tylko o ucieczce:)

Droga numer M1 prowadzi z Tbilisi do Sukhumi ( stolica zbuntowanej Abchazji, do której związku z wojną na początku lat 90 – tych nie ma możliwości wjazdu). Na wysokości Senaki droga ta rozwidla się w kierunku Poti (największy port towarowy Gruzji) i dalej podąża do Batumi i Turcji. Jest to najważniejszy trakt kraju, o strategicznym znaczeniu, gdyż łączy wschód z zachodem, stolice kraju z największym portem i z Turcją. Co więcej nie można zbudować drogi alternatywnej do tej ponieważ w koło są same góry. Wystarczy więc ją zająć ( nie jest to problem, bo granica z kolejną zbuntowaną republika – Osetią, gdzie stacjonują rosyjskie wojska, wręcz jej dotyka) i 1,5 milionowa stolica, co więcej cały wschód kraju jest praktycznie odcięty od dostaw towarów. Tak właśnie podczas ostatniej wojny zrobili Rosjanie.

Za każdym razem gdy jadę to drogą (kilka razy już mi się zdarzyło) czuje w dość duży smutek, gdyż pomiędzy Tbilisi i Gori mija się kilka obozów dla uchodźców z ostatniej wojny. I choć może nie wyglądają one przerażająco ( wiele białych domków, czasem nawet bardzo dużo, poustawianych w szeregu) do człowieka dochodzi, że ludzie którzy w nich mieszkają stracili wszystko podczas wojny, czasem nawet krewnych czy przyjaciół i teraz muszą żyć w zupełnie innym miejscu, bardzo często bez żadnych perspektyw na przyszłość.

Zugdidi to stolica Megrelii ( mitycznej Kolchidy, gdzie według mitologii greckiej Jazon wraz z towarzyszami udał się w poszukiwanie złotego runa). Sprawia wrażenie miasta czystego (jak na gruzińskie warunki) oraz przyjaznego do życia, może przez wszędobylskość palm. ( jesteśmy w końcu bardzo blisko od Morza Czarnego). Megrelowie czują dużą niezależność od reszty Gruzji, są bardzo dumni ze swojego odrębnego języka oraz kultury. Z tego regionu wywodzi się pierwszy prezydent niepodległej Gruzji Zwiad Gamsachurdia. W 1993 roku ( już jako obalony prezydent) powołał nawet w Zugdidi własny rząd, który przemyśliwał o secesji Megrelii ( W. Jagielski, 2005)

Prezentacje na Uniwersytetach przebiegly w miare sprawnie. Na poczatku faktycznie czuc bylo duza treme, ale juz po kilku slowach stawalo sie coraz latwiej i latwiej.

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Uncategorized

2 responses to “Dwie prezentacje

 1. Fas

  Brawo Koło!
  Ale będziesz wymiatał po powrocie, poznamy Cię jeszcze?:)

 2. ale fajnie tam macie:)))
  mam prosbe, bo zgubilam liste naszych tegorocznych evs, ktora kiedys jakis chlopiec majlem słał
  przeslijcie mi prosze jak macie na majla, szukam kontaktu do dziewczyn, tych ktore do anglii pojechaly
  dziekuje gosia

  majl tam u gory:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s