Dzielnica blaszanych kontenerów. (Armenia czesc 1)

Jest w Giumri taka dzielnica, która tonie w błocie i ciemności. Dzielnica blaszanych kontenerów, bardzo często rozwalonych i przeciekających w których mieszkają ludzie po trzęsieniu ziemi. Rząd Armenii obiecał, że będą to mieszkania tymczasowe, tylko na trzy lata, od trzęsienia ziemi minęło już ponad 20 lat i nic w tej kwestii się nie zmieniło (tylko kontenery coraz bardziej niszczeją i przeciekają, ludzie się starzeją.) Łukasz – nasz przyjaciel z Giumri zabrał nas do jednego z tych „ mieszkań tymczasowych” aby spotkać się z rodziną która dwadzieścia lat temu straciła normalne mieszkanie.

Wszystko pomieszczone na 10 m2 – trzy łóżka, malutka kuchnia, telewizor. Łazienka tylko z zimną wodą oddalona 200 metrów do mieszkania. Na ścianach bardzo dużo świętych obrazków i zdjęcie dwóch córek, które zginęły podczas trzęsienia ziemi. Siedzieliśmy razem przy stole zastawionym lawaszem (ormiański chleb) i podsmażanymi ziemniakami rozmawiając na przeróżne tematy.

Warunki życiowe mają bardzo ciężkie. W mieszkaniu nad ranem temperatura spada do kilku stopni Celsjusza. Nikt nie pracuje – cała rodzina utrzymuje się z renty niepełnosprawnego syna (50 euro miesięcznie na trzy osoby, to jest około 65 zł na osobę), który powinien mieć zapewnioną rehabilitacje – niestety nie starcza na nią pieniędzy. Uderzyło mnie to, że nikt z członków rodziny nie narzekał na swoją sytuację życiową, nikt nie mówił, że na wszystko brakuje pieniędzy. Wszyscy byli pogodzeni ze swoim losem, wydaje mi się, że wręcz szczęśliwi. Mama niepełnosprawnego chłopca na pożegnanie powiedziała nam, że mieszkanie ma małe, ale serce wielkie.

Tak zaczęła się nasza mała wędrówka przez Armenię.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s